Redakce Choice

Módní návrhář Paul Poiret: životopis a fotografie

Anonim

Brilantní, úžasný muž Paul Poiret si právem zasloužil titul císaře pařížské módy. Ve své ne pokorné zpovědi (což je zjevně velký talent) „oblečil éru“ těch nejkrásnějších a nejušlechtilejších žen té doby. Mezi jeho klienty patří všichni evropští, včetně ruské aristokracie, stejně jako tvůrčí osobnosti. A jeho současníci byli Coco Chanel, Jacques Doucet, Charles Worth, N. P. Lamanov, atd.

Paul Poiret, životopis: rané roky

Budoucí velký kohoutek se narodil v Paříži rodině textilního obchodníka. Je těžké říci, jak bylo jeho dětství, protože neexistují spolehlivá data. P. Poiret se ve své životopisné knize více zaměřuje na šaty, náčrty a klobouky, které v té době již zabíraly jeho mysl a představivost. Od mladého věku se řezal a šil pro své sestry. Dokonce i poté se talent chlapce vydal ven a požadoval uznání.

Paul Poiret vyrůstal se třemi sestrami a jeden (Nicole Glult) se následně zabýval tvorbou šatů a dokonce měl svůj vlastní módní dům v Paříži. Druhý také získal slávu, ale již vynikající hatmaker. Přes jeho synovu zjevnou vášeň pro módu a všechno, co s ní souvisí, jeho otec nechtěl to brát vážně, takže trval na tom, že se chlapec učí ve škole. Po jeho dokončení, on dostal práci jako posel od slavného deštník výrobce. Paul Poiret (viz foto níže) však brzy opustil dílnu. Začal šit své hedvábné tkaniny a začal šít své první oblečení pro panenku, kdysi daroval sestrám.

Začátek kreativního způsobu

Budoucí velmistr začal svou kariéru prací slavného francouzského módního návrháře, sběratele a mecenáše umění Jacquese Douceta, poté byl ateliérem Charlese Wortha, kde se zabýval především designem a šitím svrchních oděvů (kabátů, pláštěnek). V roce 1903 založil Paul Poiret svůj vlastní módní dům. Úspěch byl opravdu blesk a ohromující, především díky již získaným vazbám a popularitě u vznešených klientů, aristokracie.

Aktivně prosazoval návrat k módě dávných dob a představoval šaty v podobě tunik a peplosů a také nabídl pařížským ženám nový, jak říkají nyní, trend - kimono.

Rodinný život

Paul Poiret je módní návrhář s emocionálním charakterem, jasnou a nadšenou povahou. Bez múzy prostě nemohl existovat. Ona byla Deniz Bule, koho on se vzal v 1909. Podle přiznání samotného mistra byla ztělesněním všech ideálů. Okouzlující žena z provincie překvapila měšťany a ve světlých, jedinečných a elegantních šatech vytvořených speciálně pro ni byla odhalena její krása. Každá jejich publikace se změnila v událost, pocit. Pár diskutoval o tisku a společnosti. Samozřejmě, že v jejich životě byla touha po pobuřující veřejnosti, která někdy dosáhla skandálu. Paul Poiret (šaty, viz foto) získává v tomto časovém intervalu slávu nejvýraznějšího světce světa, stojí vedle umělce, tvůrce a novinek plynoucích z rohů hojnosti.

Pár se také stal slavným jako organizátoři největší kostým strany se konají každoročně. Každá dovolená měla své vlastní téma, ale večer „1002. noc“, který se konal v roce 1911, byl obzvláště slavný.

Bohužel, ne všechny krásné příběhy mají odpovídající pokračování a dokončení. Pár se rozvedl v roce 1928, kdy finanční blahobyt Poiret začal klesat. V tom, co bylo skutečným důvodem pro rozloučení po tolika letech, nikdo nemůže říct. V rozhovoru pro noviny ho však Denise obvinila z krutosti a Poiret zase nazval její chování urážlivým.

Etnické motivy v dílech

V roce 1910, po návštěvě baletu "Scheherazade" v Paříži, byl Paul Poiret tak ohromen, že nemohl projít šarmem a tajemstvím Východu. Poprvé se v jeho sbírkách objevily modely s etnickými motivy a o rok později dokonce uspořádal kostýmovanou tématickou párty "Tisíc a druhá noc". Sám se objevil jako vlivný padišah. Po této velkolepé akci se orientální motivy v oblečení po dlouhou dobu chopily světských lvic. Bloomery a sukně-kalhoty, turbany - to vše se změnilo z exotických na šaty na večer.

Ruský styl v dílech couturier

Poiret se poprvé setkal s ruskými talenty, když navštívil balet s celou Evropou. Přitažen originalitou a barvou se rozhodl jít na turné po východní Evropě, včetně Moskvy a Petrohradu. Významný krajan se potěšil ruským lidovým krojem (svěží sundresses, botičky, kosovorotok, kokoshniki, šály a šály). Do hlavního města módy dokonce přinesl nějaké oblečení. Šťavnaté, malebné květiny a ornament - to všechno Paul Poiret (šaty jsou uvedeny na fotografii) slouží k vytvoření vůbec první kolekce oblečení s ruskými motivy. To bylo voláno “Kazan”.

Armyak od Paula Poireta

Ve své původní verzi je tento prvek tradičně ruského kostýmu chápán jako selský kaftan s rovnými rukávy a zády, neříznutými do pasu. Pancíř Paul Poiret je stylizovaný oblek poprvé vyrobený pro manželku Denise. Pro to používá tmavé luxusní tkaniny, která klade důraz na originalitu a barvu ruského stylu.

Nesmrtelné vytvoření couturier

Skříň moderní ženy je jednoduše nemyslitelná bez elegantní a sexy tužkové sukně. Mezitím, historie jeho vzniku sahá až do počátku dvacátého století. To bylo pak ten prototyp byl vytvořen - “lame sukně” rok. Paul Poiret to nazval tímto způsobem kvůli tomu, že úzký lem ho ztěžoval pohybovat, a ženy byly nuceny se mláďat, pohybovat se v malých krocích. "Lame sukně" tvořily základ nejen tužky silueta, ale také rok, slavný a populární mořská panna silueta pro večerní a svatební šaty.

Knihy P. Poiret

V rozporu s osudem a obtížnými životními okolnostmi ve třicátých letech minulého století, couturier vydává tři své knihy: Móda a finance, Oblékání Epocha a Vrať se zpět! Všechny jsou ve skutečnosti pamětí. Kolosální díla, která jsou potěšením číst, celá řada slavných jmen, jasné události na pozadí dramatické historie dvacátého století .. Paul Poiret byl mimořádný a mnohostranný člověk, byl pozván jako lektor na Sorbonně a divadla občas vydávala rozkazy k tvorbě kostýmů.

Zapomnění velkého módního návrháře

Od dvacátých let minulého století se trendy vrtošivé módy začaly proměňovat a světový politický zmatek a válka to ovlivnily. V historii je všechno logické a některá jména jsou nahrazena jinými. Tak to bylo s Paulem Poiretem. Zvláště často mezi jeho konkurenty zmínil neméně velké Coco Chanel. Módní návrhářka se prostě nedokázala přizpůsobit světu tak rychle, v důsledku čehož byl vyřazen z módy Olympus. Po roce 1925 byl na pokraji chudoby a byl nucen prodat své studio, sbírku obrazů a jiných uměleckých předmětů. Zemřel v úplném zapomnění a chudobě v roce 1944. A jen o deset let později si veřejnost toto jméno znovu vzpomněla - Paul Poiret. Náčrtky a dochované kopie značkového oblečení vystavovala jeho bývalá manželka. Čas se zase otočil a poté, co prošli strašlivou válkou, lidé chtěli zapomenutou, jasnou, bezuzdnou krásu.

V roce 2005 bylo z osobní sbírky jeho manželky a dětí Poireta prodáno více než šest set různých šatních skříní. Některé části byly doplněny fotografiemi z osobního rodinného archivu. Zázračně konzervované věci (ne vždy v dobrém stavu) se rozptýlily do známých světových muzeí módy.

Paul Poiret - král módy dvacátého století, dal ženám svobodu v doslovném a obrazovém smyslu. Udělal revoluci v dámském šatníku, první, kdo navrhl, aby opustil korzety, dlouhé copánky a vyzkoušel si kalhoty. Jasná hvězda talentovaného mistra bohužel dlouho nesvítila, ale jeho jméno je navždy zapsáno do historie.

arrow