Redakce Choice

Granátové jablko - drahokam nebo polodrahokam? Dekorace z granátového jablka

Anonim

Krásný světlý kámen s hlubokou a bohatou kaštanově červenou barvou přitahoval pozornost člověka před 3 000 lety. Dnes granátové jablko neztratilo svou popularitu a je stále často objevováno v klenotnictví. Pokud si chcete koupit ornament s tímto kamenem, bude užitečné, abyste věděli, zda granát je drahokam nebo polodrahokam, stejně jako jeho základní vlastnosti.

Gem funkce

Červenožluté světlé a brilantní oblázky připomínaly lidem zrna granátového jablka, které se ve starověku nazývalo fénické jablko. Z podobnosti s ovocem přišel název tohoto minerálu - původně v latině to znělo jako „granatus“, tedy „podobné zrnám“. To je věřil, že alchymista Albert Magnus představil jej do použití u konce 13. století.

Pod tímto názvem dnes chápeme celou skupinu minerálů. V úzkém smyslu se jedná o dvě odrůdy - transparentní červené almandiny a tmavě červené pyropy. V širším smyslu se však za granáty považují příbuzné minerály - růžové a šarlatové spessartiny, purpurové rhodolity, hnědé andradity a dokonce i zelené trávy. Vědci se domnívají, že ne všechny z nich mají stejnou hodnotu, ale pokud mluvíme o červených kamenech používaných ve špercích, není pochyb, že granát je drahokam nebo polodrahokam. Nepochybně patří k prvním druhům.

Vlastnosti

Kromě barvy, druhy granátového jablka mají jiné rozdíly. Většina z nich se nechala na slunci. Existují však lidé, kteří sotva vidí, například melanit, který má tmavou, téměř černou barvu. Lesk granátového jablka je vždy čirý, skelný a u některých druhů i diamant.

Granátové jablko není vzácný kámen, těží se po celém světě, ale není jich tolik opravdu cenově výhodných vzorků. V Rusku se granáty těží v Čukotce a Yakutii. A v Uralu se nacházejí ložiska neobvyklého zeleného granátového jablka, zvaného Ural.

Granátové jablko v historii a kultuře

Granátová jablka jsou lidstvu známa více než 3 tisíce let. Starověcí lidé vyřezávali obrazy zvířat a lidí na povrchu neošetřených nerostů, později portréty. Jistě jste jednou slyšeli slovo "carbuncle". Takže z latiny „ember“ granát jménem Pliny starší pro jeho podobnost s ledem.

Mnoho národů považovalo popsaný kámen obdařený silnou silou. Křižáci nosili prsten s granátovým jablkem chránit se před zraněním v bitvě. V Peršanech symbolizoval moc a na východě vytrvalost a dobré zdraví. Současně, léčivé vlastnosti, například, jsou přidány do granátu a jeho prášek je smíchán s vodou a opilý k léčbě onemocnění žaludku a povzbudit ji.

V Rusku se minerál objevil v 16. století. „Venisa“ a „Bechet“ - tzv. Granátový kámen. Jeho cena pak nebyla příliš vysoká a byla výrazně nižší než rubín nebo spinel. Kámen byl však používán v tradiční medicíně. Například se věřilo, že pomáhá ženě při porodu.

V následujících stoletích se granátové jablko stává stále cennějším a díky své sytě červené barvě získává různorodost symboliky. Vědec Boethius de Boot ve svých spisech tedy nazývá kamenné kalené kapky čisté vody, namalované dvojicí červené krve.

Granátové jablko bylo obzvláště populární v éře romantismu. Klenotníci té doby vytvořili opravdová umělecká díla z těchto drahokamů, z nichž mnohé se staly muzejními cennosti. Například přívěsek z granátového jablka, který předložil český skladatel Smetana své ženě, která je v pražském muzeu pojmenována po něm. Nebo nádherná sada 6 předmětů zdobených granáty, které Goethe představil svému mladému milovaný Ulrike.

Kdo je vhodný

To je věřil, že granátové jablko je kámen vůle, silný charakter, oddanost a vášeň, a to vyhovuje lidem se stejnou dispozicí. Proto je tento kámen často společníkem tvůrčích osobností - umělců, hudebníků, básníků, umělců. Pomáhá jim, aby jim bylo dáno podnikání s veškerou vášní a duší. Je však lepší nenosit ozdoby s granátovým jablkem neiniciálním a líným lidem, protože se věří, že takovou osobu bude jen emocionálně nosit a vést k nervovému zhroucení.

Také tento drahokam je symbolem vášnivé a oddané lásky a je dokonalým darem pro milovanou ženu. Dámské granátové jablko přidává moudrost a mír. Minerál, předložený člověku, však může v něm vzbudit vážné vášně a zapálit oheň lásky, někdy i proti jeho vůli. Přinejmenším takové vlastnosti jsou připisovány tomuto magickému kameni.

Existují určité náznaky, které znamení zvěrokruhu je granát. V první řadě je to Kozoroh, který vždy jde do svého cíle, a ohnivé znamení Leva a Střelce. Ale Beran, on se nehodí, protože je horký, ale rychle se zklidňuje a granát potřebuje konstantní zápal vášně.

Je lepší, aby Libra a Vodnář nosili pouze zelené granáty, ale Pisces and Cancers je doporučeno, aby se zdržely nošení tohoto kamene.

Kde se používá granátové jablko

Drahokamy nebo polodrahokamy dnes nejsou tak důležité. Všechny druhy granátového jablka jsou v moderním světě velmi žádané. Je široce používán v průmyslu, stavebnictví, elektronice a dalších oblastech. Průmyslová aplikace granátového jablka je v podstatě možná díky tomu, že se rozpadá na malé kousky s ostrými břity. Tato strouhanka se přilepí na plátěný nebo papírový podklad a získá silné brusivo. Ve stavebnictví, to je přidáno k cementu, a v nástrojové výrobě to je někdy nahrazeno granátovými safíry a rubíny.

Přírodní vzorky se často používají k výrobě figurek, figurek a samozřejmě klenotů.

Šperky

Rozhodli jsme se, že granátové jablko je drahokam nebo polodrahokam a zjistili jsme, že většina jeho druhů patří k první odrůdě.

Nejoblíbenější je průsvitný almandin, malovaný tmavě třešňovou nebo červenohnědou barvou. Šperky z takového granátu jsou vyráběny nejoblíbenějšími značkami šperků, jako jsou Sokolov, Sunlight a Adamas. Můžete si koupit jakýkoliv výrobek - prsten s granátovým jablkem, náušnice, brože, přívěsky, náramky, náhrdelníky, náhrdelníky. Tyto drahokamy jsou orámovány zlatem všech odstínů a stříbra. S diamanty, ametysty, chryzolity, stejně jako marcasity a kubické zirkony, je granátový kámen doplněn o takové ozdoby. Cena za ně není příliš vysoká - nejjednodušší stříbrný prsten může stát kolem 1000 rublů. Kolik je samotný kámen, je těžké říct s jistotou. Při jeho hodnocení se bere v úvahu barva, vzhled, kvalita a způsob zpracování.

arrow