Redakce Choice

Kdo přišel s podpatky a jak se změnily

Anonim

Každá žena v šatníku by měla mít černé šaty a alespoň jeden pár bot s podpatky. I když to není vždy vhodná věc, pata mění obraz módní ženy. Koneckonců, rozdíl mezi dívkou v baletních botách a dámou na vlásence je významný. Když se dívka dostane na paty, jako by to byla vlna magické hůlky, změní její postoj, chůzi a dokonce i její pohled. Stává se pronikavě sexy a sebevědomý. Ale kdo by si myslel, že první podpatky nosí muži.

Malá historie

Mnozí mají otázku, kdo vymyslel paty a proč? Moderní pata není příliš pohodlná a ne vždy prospívá zdraví, ale naopak negativně ovlivňuje kosti osoby.

Prototypy paty byly ještě daleko ve starověku. To bylo používáno pro praktické funkce, a ne pro statismus, jak v naší době. Historie neudržela přesné datum, ale otázka, kdo vynalezl patu, může být zodpovězena tím, že dá dlaň zemím, jako je Řecko a Egypt.

V Egyptě nosili majitelé půdy boty s patou. Pata na botách sloužila jako zarážka a usnadňovala pohyb po volné zemi. Nil se často přetékal a všechno kolem bylo pokryto bahnem a díky patám bylo mnohem snazší chodit.

Co se týče Řecka, herci divadla byli na platformě oblečeni v botách. Výška paty závisela na tom, na kterou postavu herec hrál. První cvoky můžete přiřadit řeckým ženám. Připevnili nehty k sandálům, takže na písku zůstaly tenké otvory. Sloužila jako pozvání pro muže.

Pata v barokním období

Postupem času, paty začal získávat popularitu v jiných zemích, a jejich použití bylo také jiné. Objevila se doba barokní módy a její důstojníci se stali důstojníky francouzské armády. Je možné zmínit se o armádě, odpovědět na otázku kdo vynalezl vysoký podpatek. Tento design podrážky pomohl při jízdě. S vysokým podpatkem bylo mnohem snazší upevnit nohu ve třmenu. Ale v té době to bylo jen zesílení platformy.

Louis XIV upozornil na toto příslušenství, které bylo malé, a díky svým botám se zvedlo. Na konci XVII století se objevily punčochy a elegantní boty se staly módou, aby nahradily boty a boty. První žena, která upozornila na patu - Catherine de Medici. Okamžitě si objednala boty s vysokým podpatkem od italského obuvníka. V nich se paní objevila na svatbě s hrabětem z Orleansu a poté se staly módní boty pro ženy. Takže otázka, kdo přišel s ženskou patou, je velmi obtížné správně odpovědět. Je však důležité pochopit, že manželka hraběte Orleans přispěla k šíření nové módy.

Exkluzivně ženská móda

V XVIII, pata stala se jen ženským doplňkem, a to bylo už zapomenuté kdo vynalezl paty a pro koho. Muži opustili vysokou platformu a to se stalo pouze ženskou výsadou. Tvar paty byl tak zakřivený, že dámy těchto let si mohly při chůzi zlomit krky. Po Velké francouzské revoluci jeden lékař učinil prohlášení, že takové boty nepříznivě ovlivňují zdraví, a ženy změnily své boty v pantoflích, podobně jako moderní baletní byty. Móda se vrátila v polovině XIX století a pak vynalezl patu ve tvaru skla, které je dodnes populární.

Moderní pata

20. století se stalo novým průlomem v deformaci bot a pat. Podložky stále více a více začaly opakovat přirozený tvar nohy, stélky se staly pohodlnější a pata - esteticky krásná. Ševci objevili gumu a boty se staly pohodlnými a praktickými. Toto století bylo velkorysé pro nové modely. Ten, kdo přišel s podpatky, si ani nemohl myslet, že by se jeho dítě stalo tak populárním. Formy paty v posledním století byly nízké i vysoké a tenké a široké. V roce 1936 vynalezl švec Salvator Ferragamo klín, který ve světě módy vytvořil pocit. Módní ženy mají velmi rád takové boty. Je pohodlná, krásná a mladé dámy se při chůzi unaví.

Vlásenka

A kdo přišel s jehlovými podpatky? Módní historici předložili tři verze najednou. První zmíněná věc je stejná obuvník Salvatore Ferragamo. Po hodně experimentování s platformou v roce 1953, on nabídl světu vysoký tenký pata. Pro silnou podporu vzal ocelovou tyč jako základnu. Obrátil svět módy a udělal obrovský dojem.

Druhé jméno, které nazývají stylisté, odpovídá na otázku, kdo vynalezl podpatky pro ženy, jmenovitě vlásenku, je Roger Vivier. Udělal nádherné sandály krásy na obrovském podpatku na výšku. Všechny boty byly poseté rubíny. V těchto sandálech, Elizabeth Británie přišla k její korunovaci v roce 1953. Audrey Hepburnová a Maria Callasová se jim tak líbily, že si okamžitě objednaly stejné boty od mistra.

Třetí vynálezce je Raymond Massaro. Slavná Marlene Dietrich si objednala vysoké boty na podpatku, zdobené ozdobnými kamínky. Je tedy těžké jednoznačně odpovědět, kdo vymyslel jehlové podpatky. Ale hlavní věc je, že ženy milují a vždy kladou krásné boty nebo sandály na důležité události.

arrow