Redakce Choice

Jak čistit zlato doma: nejlepší způsoby a prostředky

Anonim

Je vzácné najít ženu, která nemá rád šperky, zejména z drahých kovů. A každý, který má alespoň jeden takový produkt, dříve či později přemýšlí, jak čistit zlato doma, aby ho vrátil do svého dřívějšího vzhledu. Pro tento postup neexistuje žádný způsob. Abychom však dosáhli dobrého výsledku, mělo by být provedeno správně, s ohledem na nuance spojené s produktem. Podrobně to popíšeme v našem článku.

Jak se čistí? Speciální funkce

Než se dostanete do podnikání, musíte zjistit, jak čistit zlato, jaké problémy mohou být spojeny s procesem:

 1. Čistící prostředky s kameny, reliéfní rytiny a kresby, stejně jako velké množství ohybů - to je obtížnější a náročnější práce. Navíc kameny vyžadují speciální léčbu.
 2. Současné čištění výrobků ze stříbra a zlata není dovoleno. To může nepříznivě ovlivnit oba kovy.
 3. Při čištění je třeba dbát na použití kyselin a zásad.
 4. Je také důležité vědět, že čištění bílého a žlutého zlata se liší používanými prostředky.

Kdy je lepší kontaktovat velitele, aby nedošlo k poškození výrobku?

Pokud nevíte, jak čistit šperky z drahých kovů, pak nejlepším řešením by bylo kontaktovat klenotníka. Zvedne to, co má kartáčovat zlato, aby byl lesk a atraktivní vzhled. Obecně by se měl velitel obrátit na situaci, pokud je znečištění poměrně vysoké a bude obtížné vyrovnat se na vlastní pěst. Kromě toho existují produkty, kterým se doporučuje důvěřovat pouze veliteli, a to:

 1. Šperky s kameny, jako jsou perly, jantar, smaragd, korály. Faktem je, že tyto vložky jsou poměrně rozmarné. A v případě chyby může kámen jednoduše změnit barvu nebo vypadnout kvůli uvolnění upevňovacího prvku.
 2. Neméně náladový a vložky ze smaltu a perleti, které lze snadno poškrábat a tím zhoršit přítomnost výrobku.

Po rozhodnutí o tom, jaký druh výrobku se plánuje vyčistit a jak je přípustné vlastní zpracování, je nutné připravit materiály pro postup.

Měkký hadřík pro čištění dekorace

Jako čistič zlata v domácnosti platí populární lidové prostředky. Nejjednodušším materiálem pro vracení šperků do původní krásy je fleecová měkká tkanina. Jak čistit zlato doma? Měkkým hadříkem můžete výrobek vyleštit. Pokud však má v zatáčkách tmavou patinu a nečistoty, bude nástroj neúčinný. Pak musíte použít agresivnější léky.

Čpavek

Jak čistit zlato doma? Použití amoniaku jako čističe pro různé povrchy je poměrně běžné. Totéž platí pro zlaté šperky. Jak čistit zlato čpavkem a jak přesně je připraveno řešení?

 1. Ve vybraných miskách s bočními výplněmi naplňte stejná množství amoniaku a vody.
 2. Přidejte několik kapek saponátu.
 3. Po dobu jedné hodiny umístěte dekoraci do směsi.

Po uplynutí doby je nutné výrobky odstranit, opláchnout v tekoucí vodě a osušit hadříkem nebo ubrouskem. Metoda je velmi účinná, i když je povrch již zastaralý. Pokud nejsou tak vážné, můžete použít jiný, měkčí nástroj:

 1. Na dno misky položte hadřík na čištění.
 2. Umístěte výrobek na vrchol.
 3. Nalijte vodný roztok s mycím prostředkem v poměru 1 lžičku na sklenici vody.
 4. Všechno se vaří patnáct minut.

Po dokončení procesu opláchněte předměty studenou vodou z vodovodu a osušte látkou.

Alkohol při čištění zlatých předmětů

Každá hosteska ví, že soda, alkohol a zubní pasty nejsou méně účinné prostředky v boji proti znečištění, skvrnám a usazeninám. Vzhledem k jedinečným vlastnostem těchto materiálů je také přípustné jejich použití pro čištění šperků z drahých kovů. Je pravda, že s některými výhradami.

Je možné zlato očistit alkoholem? Nyní odpovíme na tuto otázku. Je však třeba vzít v úvahu, jaký druh alkoholu. Řekněme například, že amoniak - určitě ano, ale lékařský bude muset být zředěn vodou po jednom. Je důležité vědět, že produkty nelze do roztoku umístit. Navlhčete je pouze vatovým tamponem.

Soda: Jak by měl být tento výrobek čištěn?

Je možné vyčistit zlatou sodu? Lze jednoznačně říci, že je lepší tuto metodu odmítnout, pokud bude výrobek použit v suché formě. Protože prášek je abrazivní a může zanechat na výrobku škrábance. Jak čistit zlato doma? Teď řekni.

Pokud jde o použití sody v čisticích roztocích, zahrnuje složení více než jednoho prostředku:

 1. Do nádoby nalijte trochu sody a přidejte do ní peroxid vodíku, dokud hmota nedosáhne stavu kejdy. Výsledná směs může být vyčištěna, poté musí být promyta a vysušena.
 2. Můžete použít sodu přímo na dekoraci. To znamená, že výrobek musí být potažen práškem, který se nalije na ocet. Tato metoda není vhodná pro výše uvedené výrobky s kameny.
 3. Ocet a sódu lze aplikovat spojením 2 na 1. Ve výsledné hmotě umístit produkt ne déle než dvě hodiny.
 4. Jako čistící prostředek můžete použít roztok sody, soli a vody. Příprava směsi rozpuštěním suchých složek ve vodě, následným nalitím do misek položených fólií, a výrobky jsou již do ní vloženy. Po jedné hodině může být dekorace kartáčována měkkými štětinami.
 5. Jako prostředek čištění můžete použít 50 gramů sodovky na 1/2 šálku vody, které jsou umístěny na pánvi s dekoracemi. Kapacita je odeslána do ohně. Po reakci vroucí vody a sody se oheň sníží na minimum a přidají se 2 lžíce. Já ocet. Vařit musí být nejméně patnáct minut.

Je důležité si uvědomit, že bez ohledu na zvolenou metodu, po ošetření roztokem se sodou, musí být produkt opláchnut studenou tekoucí vodou a otřen suchým ubrouskem. Jinak můžete ozdobu zkazit.

Zubní pasta při čištění výrobků ze zlata

Do zubní pasty se zlatým štětcem? Ano A poměrně často. Tato jednoduchá metoda je také účinná pro nezávislé použití. Zubní prášek nebo pasta není méně účinný než soda.

Musíme si však uvědomit, že obsahují také částice, které mohou výrobek poškrábat. Použití metody na hladkých, matných a bílých výrobcích zlata je proto nepřijatelné. Zbytek procesu čištění není tak složitý. Na produkt se nanese pasta nebo prášek a pomocí měkkého zubního kartáčku se provede nezbytná manipulace. Po dokončení práce, stejně jako v ostatních případech, musí být produkt omyt pod tekoucí vodou a otřen suchým hadříkem.

Dekorace s tvrdými kameny. Jak se čistí?

Když je výrobek bez kamenů, je vše více či méně jasné. Ale jak čistit zlato kameny, protože takové šperky vyžadují opatrnější zacházení? Teď to pochopíme.

Pokud máte výrobek s tvrdými kameny (diamanty, smaragdy, safíry, kubické zirkony, křemen, rubín, topaz, zirkonium), pak nejčastěji doporučovaným čistícím prostředkem je mýdlový roztok. Pokud má výrobek silnou kontaminaci, je použití amoniaku a v některých případech peroxid nebo benzín zcela přijatelné. Jak účinně rozpouštějí mastné filmy a skvrny. Můžete si také zakoupit speciální směs, která se podobá pastě, pro výrobky s vložkami z drahých kamenů. Po zpracování a mytí výrobků je velmi důležité je otřít měkkou rounovou tkaninou, jako je velur nebo flanel.

Kdy je kontakt s vodou zakázán?

Pokud jsou kameny měkké - perly, jantar a korály, pak je nejlepší péče o ně chránit před kontaktem s vodou. Pokud k tomu dojde, je nutné produkt otřít. V případě silného znečištění lze použít jemný mýdlový roztok bez prodloužené expozice.

Bílé a kartáčované zlato. Jaké nástroje se v tomto případě používají?

Péče o bílé zlato a čištění může být prováděno pomocí roztoku vody, čpavku a detergentu, recept je uveden výše. Poté, co produkt stráví hodinu v této kompozici, může se prát a zpracovat měkkým hadříkem, který se nepoškrábe. Pokud se riziko poškození povrchu zdá příliš velké, pak si můžete připravit směs žloutku a 2 lžíce. Já piva. Mělo by se aplikovat na tkaninu a zpracovat produkt.

U matného zlata by nejvýhodnější variantou byl 25% roztok amoniaku, ve kterém musí být produkt zcela ponořen po dobu 2 hodin. Poté musí být omytý a vysušený měkkým hadříkem. Jakýkoli mechanický náraz musí být zcela odstraněn, aby na výrobku nebyly žádné stopy ani škrábance.

Jak udržet výsledek dlouho po čištění výrobků z zlata?

Po vyčištění šperků chce žena dlouhodobě zachránit výsledek. Aby bylo možné, musíte dodržovat určitá pravidla:

 1. Šperky nesmí přijít do styku s kyselinami a zásadami.
 2. Je nutné je chránit před pravidelným kontaktem s agresivními chemickými sloučeninami.
 3. Zabraňte kontaktu s abrazivními látkami, barvami a jódem.
 4. V pravý čas provádět čištění výrobků, bez čekání na jejich plné znečištění.
 5. Vyhněte se kontaktu s kosmetikou a léky.

Ze seznamu pravidel je zřejmé, že je velmi důležité používat rukavice při provádění domácích úkolů, pokud se výrobky nosí na rukou. Ve všech ostatních případech je nejlepším způsobem odstranit veškeré zlato před sebou před kosmetickými nebo pečovatelskými postupy. Často je to často to, co způsobuje vzhled mastného plaku nebo filmu na povrchu výrobků, kvůli kterým musí být čištěny.

Malý závěr

Nyní víte, jak čistit zlato doma. Bez ohledu na zvolenou metodu je důležitý správný přístup a pravidlo. Pokud budeme ignorovat potřebu včasného čištění zlata, může to vést k výskytu alergických reakcí na kůži nebo zánětu u náušnic. A poskvrněné kameny v žádném případě nebudou moci zdůraznit výrobek, i když je vynikající. Oloupané šperky zase potěší svého majitele svou krásou a oslnivým vzhledem na dlouhou dobu při dodržení všech pravidel péče po zpracování.

arrow