Redakce Choice

Kameny, které mění barvu: jména, fotografie, důvody pro změny barev a pravidla pro nošení

Anonim

V přírodě jsou drahé kameny, které mění barvu z tělesné teploty, osvětlení, dokonce i nálady majitele. Článek popisuje hledané minerály, které se v geologii nazývají chameleony.

Alexandrit

Název kamenů, které mění barvu, je mnohým dobře znám. Jedním z nich je alexandrit. V polovině XIX století byly vzorky všech minerálů z Uralských hor poslány do klenotnické továrny v Jekatěrinburgu, kde klenotník Jakov Kokovin upozornil na neobvyklý kámen. Přivedl ho do Petrohradu.

Neobvyklý kámen, který mění barvu, v závislosti na osvětlení, byl darován budoucímu ruskému císaři Alexandru II. Synem hraběte Alexejem Razumovským v roce 1834. Potom se minerál nazýval "alexandrit".

Typy kamene

Existuje několik typů tohoto minerálu, který závisí na místě extrakce. Ural alexandrit je zelený na slunci, as elektrickým světlem se kámen mění na červenou.

Brazilští alexandritové v přirozeném světle mají zelený odstín, a když se přesunou do místnosti s umělým osvětlením, zelená barva se změní na červenou, která má jasný odstín.

Alexandrit, těžený na ostrově Srí Lanka (severní část Indického oceánu), je podobný Urals - s elektrickým světlem oni stanou se jasně červená.

Tento klenot je považován za talisman pro lidi narozené ve znamení Scorpio. Předpokládá se, že majitel alexandritového kamene ho činí úspěšnějším v životě. Kromě toho drahokam zlepšuje krevní oběh, významně snižuje problémy s slinivkou břišní.

Vzhledem k vysoké náklady, přírodní alexandrites jsou zřídka používány klenotníky ve výrobě různých šperků. V dnešní době jsou žádány umělé kameny, ve kterých jsou zachovány všechny vlastnosti přírodních analogů, ale jsou mnohem levnější než jejich přírodní protějšky.

Granátové jablko

Co jiného je známý kámen, který mění barvu? Tohle je granát. To bylo používáno od doby starověkých kočovníků Černého moře oblast (časy Scythians) jako materiál pro výrobu různých dekorací.

Název drahokamu je odvozen vzhledem k tomu, že má podobnost se zrnem ovoce granátového jablka. V minulosti ruskí klenotníci nazývali tento kámen „becheta“ nebo „vinisa“ a v Persii byl považován za královský kámen.

Granátové jablko se od počátku 20. století stalo jedním z nejvyhledávanějších minerálů, neboť se snadno zpracovává. Důležitou roli v tom hrála skutečnost, že se v přírodě vyskytuje v různých barvách (kromě modré). Nejoblíbenější ze skupiny granátů jsou oranžové spessartine a pyrope je červený minerál. Tento kámen mění barvu z nálady. Aquamarine má stejnou jedinečnou vlastnost.

Zajímavý fakt: jméno "pyrope" pochází z jeho barvy. Přeložený od starověkého Řeka, “pyrope” je “ohně-jako.” \ T Starověcí Řekové věřili, že tento kámen byl bohem Marsu, vojáci římské říše ho nosili na hrudi a byli si jisti, že tento amulet je bude chránit v bitvě.

V Rusku se granátové jablko těží na skalách východního a severního břehu jezera Ladoga. Zvláštností granátového jablka je to, že mění barvu primární barvy během dne z chladných do horkých odstínů. Granátové jablko je symbolem lásky a loajality.

Co dává majiteli kamenný granát?

Pro majitele drahokamu, který se narodil pod znamení Kozoroha, přináší tento minerál štěstí a dává jistotu a odhodlání ve všech podnicích. Kromě toho, granátové jablko je magický talisman, který chrání lásku v rodině, a její majitel rozvíjí touhu postarat se o lidi, kteří jsou mu milí.

Moderní lékaři zjistili, že použití granátového jablka jakékoli skupiny jako šperku zlepšuje práci srdce, stimuluje krevní oběh a také normalizuje metabolismus. Klenot vložený do zlatého prstenu, který se nosí na pravé ruce, snižuje migrénovou bolest hlavy a také snižuje teplotu.

Opal

Když už mluvíme o tom, který kámen mění barvu, je nemožné opál ignorovat. Vztahuje se na drahé kameny. Klenot je považován za jeden z nejkrásnějších minerálů těžených ve skalách.

Legenda, která dosáhla naší doby, říká, že když Zeus porazil titány (božstva druhé generace, děti Uranu), nemohl zadržet slzy radosti. Jedna slza padla na zem a proměnila se v drahokam opál. Předpokládá se, že název kamene pochází ze slova "padl", to znamená "slza padla."

Ve skutečnosti byl opál tvořen z zkamenělých stromů, které skončily ve vakuu po sopečné erupci. V Rusku se tento drahocenný minerál těží v Kamčatce a Chukotce, stejně jako v Primorském teritoriu („duha“ v blízkosti města stejného jména).

Druhy opálu

V současné době existuje šest hlavních typů tohoto klenotu. Kámen medu a žlutý tón, uprostřed kterého je viditelný svislý pruh, se nazývá kočičí oko.

Nejdražším typem je černý opál, který získal své jméno díky černě sycené barvě. Velmi krásný kámen je považován za harlekýn, uvnitř kterého je velké množství částic různých tónů. Klenot, jehož hrany jsou natřeny zeleně a střed kamene má červenou barvu jasného odstínu, je královský opál.

Transparentní s modrým odstínem drahokamu se nazývá slunečno. Nejoblíbenější je opál ohně, připomínající plamen zapečetěný ve skle, který mění odstín od osvětlení prostředí.

Jak se kámen na majitele?

Existuje názor, že opál chrání majitele před škodlivým vlivem zlého pohledu (proti zlému oku). Tento kámen, který mění barvu, je nejen velmi krásný. Stimuluje činnost mozku, příznivě působí na posílení imunitního systému a na čištění krve. Oheň opál šperky by měly být zakoupeny pro lidi narozené ve znamení Střelce.

Onyx

V přírodě je klenot, na kterém jsou tenké proužky určitých barev (černá, bílá, hnědá, červená). Změní své odstíny od osvětlení. Tento kámen se nazývá onyx. Gemologists (vědci studující drahokamy) věří, že jméno pochází z řecké definice nehtu, protože struktura kamene je podobná nehtové desce. V arabštině slovo "onyx" znamená "smutný". Toto je kvůli skutečnosti, že klenot byl používán jako ozdoby pro hrobky a hrobky.

Starověký mýtus je spojován s tímto barevným kámen, v závislosti na světle, které říká, že starověký řecký bůh lásky Eros odřízl nehty bohyně krásy Aphrodite, která se změnila v vzácné minerály.

Zajímavý fakt: onyx je dvakrát zmíněn v křesťanském náboženství. První naznačuje, že tento minerál byl údajně umístěn v Edenu (místo původního pobytu lidí). Druhá zpráva uvádí, že se jedná o jeden z dvanácti drahokamů, které byly v kruhu nejvyššího kněze Aarona.

V přírodě existuje velké množství různých minerálů souvisejících s onyxem. V Rusku jsou ložiska tohoto kamene na poloostrově Chukchi a na území Primorsky. V klenotnictví, sardonyx je používán, který má burgundský odstín, chalcedony, který je šedý kámen.

Minerál s pruhy bílé a červené se nazývá carnelis. Nejdražší a populární kámen mezi klenotníky je považován za arabský onyx v černém, ve kterém jsou bílé pruhy.

Kdo může nosit onyx?

Tento kámen, měnící barvu z osvětlení, pomáhá svým majitelům, narozeným pod znamení Kozoroha, Střelce a Panny, být úspěšný v rozvoji podnikání. Onyx snižuje únavu a směřuje energii k naplnění cíle.

Nugget byl široce používán v medicíně minulých století. Kámen se rozdrtí, vloží do nádoby s vodou a použije se jako prostředek pro hubnutí.

Nakrájené onyxové sypané rány, které se v krátké době zahojily. Moderní medicína prokázala, že nosit červený onyx na krku má pozitivní vliv na léčbu srdečních onemocnění. A náušnice s prvky tohoto klenotu zlepšují zrak a sluch.

Turmalín

Takzvaný kámen, který mění barvu. Tento mimořádně krásný kámen - chameleon v Rusku se těží hlavně v Uralských horách. Velké množství tohoto polodrahokamu je k dispozici na území obcí Yuzhakovo a Murzinka, které se nacházejí v Sverdlovské oblasti.

Hlavní využití turmalínu je klenotnictví. Popularita drahokamu je, že většina odrůd má celou řadu barev duhy, které svým charakterem mění odstín světelného zdroje.

Tento minerál byl poprvé používán ve formě šperků během Byzantské říše. Než se dostali do Evropy, začali se těžit na výrobu šperků v Rusku. Zavolat na minerální turmalínovou ocel na Cejlonu. Toto slovo v překladu ze senegalského jazyka znamená "vícebarevný kámen".

Typy turmalínu a jejich vlastnosti

Existuje mnoho druhů tohoto klenotu. Pět nejoblíbenějších mezi klenotníky. Černý turmalín, který má ochranné vlastnosti před životními problémy. Majitel zeleného kamene se uklidňuje v každé mimořádné situaci. Růžový turmalínový talisman pomáhá najít harmonii. Gem, který kombinuje červené, zelené, bílé barvy, je velmi populární, a jeho povrch je jako meloun slupka. Tento turmalín se nazývá meloun.

Turmalín pro různé znamení zvěrokruhu

Použití tohoto kamene, který mění barvu, závisí na znamení zvěrokruhu. Lidé, kteří se narodili pod příznaky Vodnáře, Blíženců a Váhy, doporučují používat krystaly zelených odstínů.

Kameny modré barvy pomohou zvýšit důvěru v řešení životních problémů na lidi, kteří se narodili pod příznaky Pisces, Scorpio a Cancer.

Narodil se pod znamení Býka, Panny, Kozoroha, musíte nosit černý turmalín. Pomůže při komunikaci s ostatními.

Červená polořadovka-drahokam drahokam turmalín pomáhá získat štěstí ve všech snahách a upozorňuje na osobnosti, kteří se narodili pod příznaky Berana a Střelce.

Popularita turmalínu je založena na skutečnosti, potvrzené studiemi tohoto minerálu, který uvádí, že tento kámen, který mění barvu, má silné elektromagnetické pole. To zlepšuje metabolismus, posiluje imunitní systém. Má také pozitivní vliv na nervovou soustavu a postupně ji obnovuje. Turmalín se používá nejen v klenotnictví, ale i v lékařství.

arrow