Redakce Choice

Jak zkontrolovat zlato pro pravost doma

Anonim

Pro nízkou oxidaci je zlato klasifikováno jako ušlechtilý kov. Proto jeho hodnota. Zlato je zároveň měkký kov, takže výrobky z čistého materiálu jsou velmi křehké. Pro zvýšení odolnosti šperků na zlato, stříbro a měď se obvykle mísí. V některých zemích to může být zinek, nikl, palladium a kobalt. Tyto kovy zvyšují pevnost výrobku, ale měly by být v malých dávkách, protože to je zlato, které poskytuje výrobku odolnost vůči korozi.

Proč je zlatá značka

Pro zobrazení podílu zlata v produktu je vyraženo, což se také nazývá vzorek. V zemích s metrickým systémem je vzorek vyjádřen v gramech vzácného kovu na kilogram slitiny. Vzorek 585 například znamená, že 585 gramů zlata je přítomno v kilogramu této slitiny. Jinými slovy, tento výrobek je z 58, 5% tvořen ušlechtilým kovem.

V zemích s nemetrickým systémem jsou karáty používány k označení poměru ušlechtilých a jiných kovů ve výrobku. V některých zemích jsou povoleny jak metrické, tak karátové vzorky. Současně, karáty měří zlato výhradně, pro jiné ušlechtilé kovy, metrické testy jsou používány.

Pokud nevíte, jak zkontrolovat zlato za autentičnost doma, nejprve pečlivě zkontrolujte, zda není poškozeno vnějším prostředím a přítomnost oficiálních značek.

Pokud najdete razítko v karátech, měli byste vědět, že:

 • 9 karátů odpovídá 375 vzorkům.
 • 12 karátů - 500 vzorků.
 • 14 karát - 585 vzorek.
 • 18 karátů - 750 vzorků.
 • 21 karátů - 875 vzorků.
 • 22 karátů - 917 testů.
 • 23 karátů - 958 test.
 • 24 karátů - 999 vzorků, a označuje ušlechtilý kov v jeho nejčistší formě.

Zlato by nemělo mít zjevné známky koroze. Pokud je nějaký, znamená to, že výrobek neobsahuje zlato ani jeho specifická hmotnost je nižší než 30%.

Jak zkontrolovat zlato jódem

Pokud při kontrole výrobku nenajdete jeho vzorek, pak jód vám pomůže zjistit, zda je zlatý nebo ne. Jelikož je jód jednou z mála látek, které stále reagují se zlatem, je to nejlepší způsob, jak určit jeho pravost.

Chcete-li zjistit přítomnost zlata ve slitině, je třeba dát na něj trochu jódu. Za minutu lze jod umýt. Na výrobku by měla zůstat skvrna. Pokud ne, není to zlato. Pokud se ukáže, že výrobek je pravý, může být jeho vzorek určen klenotníkem nebo pomocí speciálního vybavení. Taková služba pravděpodobně nebude svobodná.

Jak zkontrolovat zlato jódem, aby nedošlo k poškození výrobku? Musíte jednat s maximální opatrností. Naneste jód je nejlepší na špatné straně. Místo, které se objevilo, by mělo být okamžitě vymazáno pomocí nápoje Coca-Cola nebo zubní pasty.

Pokud v domě není žádný jód, bude vhodný pro kontrolu obyčejný ocet. Ponořte výrobek do nádoby s octem, a pokud je výrobek tmavý, před vámi není zlato.

Zlatý kontrolní magnet

Zlato nemá vlastnost magnetismu, jako jsou kovy, které jsou obvykle součástí slitiny šperků. Proto tato metoda není tolik určovat přítomnost zlata, jako jeho nepřítomnost. Musíte si vzít magnet a přiblížit ho produktu. Pokud se výrobek lepí na magnet, je to určitě falešný. Metoda je dobrá, pokud se snažíte otevřeně podvádět. Opravdu, s růstem moderních technologií, je možné falešné šperky i doma.

Ověření pastelkou

Jak zkontrolovat zlato doma s dusičnanem stříbrným nebo, jednoduše řečeno, klopou tužkou? Tato tužka je výsledkem reakce stříbra a kyseliny dusičné. Je vynikajícím činidlem a je široce používán v lékařství pro sterilizaci ran. Potřebujeme to pro experiment se zlatem. Vzhledem k tomu, že dusičnan stříbrný se snadno rozpustí ve vodě, měl by být produkt zvlhčen, aby se reakce urychlila. Pak strávit na tom lyapisnoy tužka. Na produkt zlata by neměly zůstat žádné stopy.

Kontrola zlata za zub

Jak zkontrolovat zlato, pokud nejsou k dispozici žádné nástroje? Pravděpodobně jste mohli vidět ve filmech jako piráty, kteří najdou zlato, zkuste to na zub. Olympijští šampioni dělají totéž, když získali zlaté medaile, které se staly spíše tradicí než skutečným testem. Ve skutečnosti, tento starověký způsob, jak svět funguje dodnes. Protože zlato je velmi měkký kov, po kousnutí i čistého kovu by na něm měla zůstat stopa. A čím hlouběji je, tím více zlata v produktu, a tím vyšší jeho vzorek.

Stanovení pravosti hustotou

Zlato je velmi těžký kov. Jeho hustota je 19, 32 g / cm 3, za pouze šesti dalšími stejně vzácnými kovy. Proto se tato kvalita často používá k určení pravosti zlata. Tak například:

 • 14 karátů (583 vzorků) odpovídá hustotě produktu 12, 9 - 14, 6 g / cm3
 • 18 karátů (750 vzorků) odpovídá hustotě produktu 15, 2 - 15, 9 g / cm3
 • 22 karátů (916 vzorků) odpovídá hustotě produktu 17, 7 - 17, 8 g / cm3
 • 24 karátů (vzorek 999) odpovídá hustotě produktu 19, 32 g / cm3

Chcete-li začít, zvážit svůj produkt. Pokud nemáte speciální váhy, můžete to udělat v zastavárně. Na rozdíl od definice vzorků, klenotníci poskytují tuto službu zdarma.

Pak se trubka, nejlépe s odstupňovanou stupnicí, naplňte vodou. Nezáleží na množství vody. Hlavní věc je, že se vztahuje na výrobek. Ponořte do trubice šperk a zjistěte, kolik vody vzrostlo na stupnici. Takže znáte objem produktu.

Rozdělením hmotnosti produktu na jeho objem získáte jeho hustotu.

Například, vezměte si zlato 585. Jak zkontrolovat? Po zvážení jsme zjistili, že výrobek váží 27 ​​g. Po spuštění produktu do vody jsme zjistili, že voda vzrostla o 2 ml. To znamená, že objem produktu je 2 cm3. Rozdělením hmotnosti 27 g na objem 2 cm3 získáme hustotu 13, 5 g / cm3, což odpovídá 14 karátům.

Jak zkontrolovat zlato keramikou

A pokud nechcete kousat pochybné produkty, a kromě toho dům nemá potřebné vybavení? Jak zkontrolovat zlato doma v tomto případě? Odpověď je jednoduchá - s pomocí keramického nádobí. Vezměte talíř, nejlépe bílou, a to není škoda pokazit. Dejte produkt do něj a trochu ho otřete. Pokud je na štítku černá značka, výrobek není vyroben ze zlata, pokud je stopa žlutá, pak je nejpravděpodobnější, že je výrobek originální.

Vědět, jak testovat zlato, můžete nejen chránit před podvodníky, ale také rychle a snadno určit hodnotu nalezených šperků.

arrow