Redakce Choice

Co je smaragd: popis, vlastnosti a aplikace drahokamu

Anonim

Co je smaragd? Každý to ví. Ale je tu spousta nuancí, které činí tento kámen tak zvláštním. A sotva každý může pojmenovat vlastnosti jeho struktury, barvy a bohatého odstínu. Proč je smaragd považován za jeden ze tří nejkrásnějších a nejdražších kamenů na světě?

Co je smaragd?

Je to drahokam rodiny berylových minerálů s ušlechtilým, výrazným tmavě zeleným odstínem. Nacházejí se ve vyvřelých, metamorfních a sedimentárních horninách na několika málo místech po celém světě.

Před více než 5000 lety byly smaragdy jedním z nejžádanějších a nejhodnotnějších barevných kamenů. Starověké civilizace v Africe, Asii a Jižní Americe nezávisle vytěžily smaragdy a považovaly ji za nejcennější kámen. Dnes, smaragd, spolu s rubínem a safírem tvoří "velké tři" barevné kameny. Velká tři generují více ekonomické aktivity než všechny ostatní barevné kameny dohromady. V roce 2015 hodnota smaragdů dovezených do Spojených států překročila hodnotu všech barevných kamenů mimo „Velkou trojku“.

Dnes se většina smaragdů těží ve čtyřech zemích: Kolumbii, Zambie, Brazílii a Zimbabwe. Malé objemy produkce pocházejí z Madagaskaru, Nigérie, Afghánistánu, Pákistánu, Kanady, Ruska a některých dalších zemí. Od roku 2015 se z Etiopie začalo vyvážet značné množství smaragdů s výjimečnými barvami a jasností.

Barva

Světle zelená barva, která se pohybuje mezi modravě zelenou a mírně nažloutlou. Kameny s lehkým tónem nebo nízkou sytostí by měly být namísto smaragdu nazývány "zeleným berylem". Téměř každý přírodní smaragd má viditelné rysy, které mohou být inkluze, povrchové trhliny nebo zhojené zlomeniny. Zelená barva je způsobena obsahem ve složení chromu nebo vanadu.

Vyhodnocení barvy smaragdu, musíme zvážit tři hlavní body: odstín, odstín a sytost.

Odstín

Odstín odkazuje na primární a sekundární tóny drahokamu, které v případě smaragdů budou zelené s možnými druhotnými odstíny žluté nebo modré. Více než 70% smaragdů přichází na trh z Kolumbie, kde obvykle produkují modrozelené smaragdy.

Tón určuje, jak je smaragd světlý nebo tmavý. Nejlepší kameny mají průměrný tón: ne příliš světlý a ne příliš tmavý. Smaragd, který je příliš světlý, může vypadat levně, a ten, který je příliš tmavý, nebude mít jas a barvu.

Saturace hraje roli v intenzitě a síle odstínu. Čím vyšší je sytost, tím jasnější je barva, která koreluje s vyššími cenami. Připomeňme, že perfektní smaragd bude mít středně světlý tón s vysokou sytostí a zářivě zeleným odstínem.

Původ

Beryl, jehož smaragd je odrůda, má chemické složení Be3Al2 (SiO3) 6. Čistý beryl je bezbarvý a je známý jako "goshenit". Stopy chrómu nebo vanadu v minerálu způsobují jeho vývoj zeleně. Stopy železa zastíní smaragdově modravé nebo nažloutlé, v závislosti na oxidačním stavu. Smaragd je určen jeho zelenou barvou.

Vzorek kamene by měl mít jasně zelený tón, který se pohybuje od modravé až slabě nažloutlé. Chcete-li být smaragd, musí mít vzor také bohaté barvy. Kameny se slabým nasycením nebo světlým tónem by měly být nazývány "zeleným berylem". Je důležité si uvědomit, že takové kameny by neměly být nazývány smaragdy. Pokud je barva berylu zelenavě modrá, pak je akvamarín. Pokud je nazelenalá žlutá, je to heliodor.

Tato definice barev se stala zdrojem zmatku. Jaké kombinace odstínů, tónů jsou dělící čáry mezi "zeleným berylem" a "smaragdem"? Co je smaragd, pokud ne beryl jiné barvy? Odborníci na šperky mohou souhlasit s tím, kde by mělo dojít k oddělení. Někteří věří, že jméno “smaragd” by měl být používán když chrom je příčina zelené, a kameny malované vanadium by měly být volány “zelený beryl.” \ T Buďte opatrní, pokud si koupíte smaragd. Ujistěte se, že máte drahokam s bohatým odstínem místo lehce nasyceného zeleného berylu.

Název "žlutý smaragd" je nesprávný

Smaragdy jsou podle definice vzácné kameny rodiny berylových minerálů s bohatou jasně zelenou barvou. Protože toto, to je nevhodné používat jméno “smaragd” v marketingu když prodává beryl nějaké jiné barvy.

Federální obchodní komise vydává směrnice pro klenoty, drahé kovy a průmysl cínu. Používají „žlutý smaragd“ jako příklad nesprávného pojmenování, které při použití v marketingu může být „nespravedlivé“, „zavádějící“ a „klamné“ (slova zde jsou uvedena v citacích, přímo z příručky FTC pro klenotníky). Heliodor je krásný kámen. Ale prodává se mnohem levněji než smaragd.

Jasnost, ovladatelnost a trvanlivost

Smaragd má dobrou tvrdost pro použití ve špercích. Většina z nich však obsahuje četné inkluze nebo povrchové trhliny. Mohou oslabit klenot, způsobit jeho křehkost a vést k rozbití. To je vzácné najít takový smaragd, že nemá žádné inkluze a povrchové trhliny, které mohou být viděny pouhým okem.

Vyčistěte smaragdy opatrně. Parní a ultrazvukové čištění vám umožní odstranit olej a další látky. Existují speciální postupy pro vyplnění trhlin. Lehké mytí v teplé vodě s jemným mýdlem je bezpečnější k čištění a mělo by být prováděno pouze v případě potřeby.

Pro zlepšení vzhledu je většina smaragdů ošetřena oleji, vosky, polymery nebo jinými látkami, které se dostanou do zlomenin a učiní je méně zřejmými. I když tyto postupy mohou zlepšit vzhled, často nezvyšují trvanlivost drahokamu. Tak, drahokamy mohou odbarvení nebo se zhoršit v průběhu času. Na základě těchto vlastností je smaragd považován za velmi křehký kámen. Kromě toho, že má velmi slušnou cenu. Proto by se neměl nosit denně, nejlépe se hodí pro zvláštní příležitosti.

Syntetický

První syntetické smaragdy byly propuštěny v střední-1800s, ale to nebylo dokud ne třicátá léta že jejich komerční výroba začala.

Syntetický smaragd - co to je a jak ho odlišit? Syntetické smaragdy, také známé jako laboratorní smaragdy, mají stejné chemické složení a krystalovou strukturu jako přírodní kameny. Prodávají se vedle přírodních smaragdů ve většině klenotnictví. Ve srovnání s přírodními produkty mají syntetika obvykle vynikající čistotu a jednotnější vzhled. Na syntetických smaragdech nebo syntetických kamenech všeho druhu není nic špatného.

Co jsou hydrotermální smaragdy nebo dublety? Dublet je levná verze drahokamu, který je lepen ze dvou nebo více menších kusů. Mnoho kupujících koupit syntetické smaragdy a používat je, protože mají vynikající vzhled za mnohem nižší náklady.

Rozdíly v kamenech

Dva klíčové testy nám umožňují určit, co to je: smaragd nebo nanokrystal, přírodní nebo syntetický materiál? Pro rozdíl je nutné určit indexy lomu a zvětšení. Přírodní smaragdy mají tendenci mít index lomu, který je o něco vyšší než u většiny syntetických kamenů.

Zvětšení je nejpřesnější způsob, jak určit pravost kamene. Často mohou být identifikovány syntetické smaragdy. Obsahují viditelné rysy, které jsou výsledkem metody jejich tvorby.

Co je hydrotermální smaragd? Kámen vytvořený umělými prostředky, když je vystaven zvýšeným teplotám a tlakům. Hydrotermální syntetické smaragdy mohou zobrazovat vlastnosti, které zahrnují růstové zónování typu chevron, malé inkluze zlata. Umělé smaragdy pěstované v proudu mohou zobrazovat tenké vměstky voile, drobné platinové krystaly nebo paralelní růstové roviny. Mnoho gemologists může rychle identifikovat většinu syntetických smaragdů přes mikroskopické vyšetření. To je, jak můžete určit, co to je: umělé smaragd nebo skutečné.

Barevné zónování a pleochroismus

Ve smaragdech by měla být barva rovnoměrně rozložena po kameni bez výrazného zónování. Ten vypadá jako proužek nebo úsek kamene, který má jinou barvu než hlavní. Například, jasně zelený smaragd s jedním pruhem modré bude smaragd s barevným zónováním. To by nemělo být zaměňováno s pleochroismem. Pleochroismus ve smaragdech je vzhled různých barev z různých úhlů.

Smaragdové inkluze jsou často považovány za dobrý způsob, jak zjistit, zda je kámen přirozený nebo falešný. Smaragdy s bublinkami a nepřirozeně se vyskytující inkluze jsou často falešnými kameny. S výjimkou takových drobných známek lze říci, že hydrotermální smaragd je stejný druh kamene jako skutečný smaragd.

Velikost

Stejně jako u většiny drahokamů, velikost přímo ovlivňuje hodnotu. Čím větší smaragd, tím vyšší cena. Existuje mnoho soukromých sběratelů a muzeí, které vlastní smaragdy vážící stovky karátů. Jsou neuvěřitelně velké a rozhodně nejsou vhodné pro každodenní nošení nebo použití. Když přijde na smaragdy, menší kámen s lepší barvou bude považován za cennější než větší kámen se špatnou barvou. Velikost, kterou si vyberete, bude záviset na vašem rozpočtu a účelu nákupu smaragdu.

Tvar kamene

Ve smaragdech by řez měl zvýraznit barvu kamene, ne její brilanci, což je případ bezbarvých diamantů. Symetrické, otevřené a rovnoměrné hrany jsou ideální pro vytvoření kompetentního akcentu na barvu a brilanci smaragdů. Jeden z nejvíce tradičních řezů pro smaragd je takzvaný smaragdový řez. Má velké otevřené hrany, které vizuálně přidávají objem barev. Snižuje také množství odpadu, přičemž většina kamenů je neleštěná.

I když tento řez může být neuvěřitelně vhodný pro smaragd, je tu další velmi populární tvar - kulatý. Je to perfektní tvar pro prsteny, zejména zásnubní prsteny, v kombinaci s diamanty vypadá neuvěřitelně elegantně. Některé další populární formy pro smaragdy jsou oválné, hruškovité, ve tvaru kosočtverce a ve tvaru srdce. Důležitým faktorem však bude, že takový fasetovaný smaragd bude mít vysokou hodnotu. Fazetový řez se vyznačuje plochými řezy pravidelného geometrického tvaru, při jejichž tvorbě je řezán hodně kamene.

Šperky

Klenotníci věří, že takový kámen jako smaragd je vhodnější pro náušnice a přívěsky. Takové šperky jsou obvykle méně vystaveny otřesům, všem druhům vnějších účinků a oděru než prsteny a náramky. Smaragdy vypadají dobře ve všech typech šperků a zapadají do obrovského množství stylů. Oni byli používáni pro přes 5, 000 roků ve výrobě šperků a stali se prestiž, luxus a bohatství. Oni jsou často kladeni na hvězdy chodit na červeném koberci.

Od velkých smaragdových přívěsků nebo broží až po miniaturní náušnice, smaragd zvýrazní krásu každého majitele. To je často nalezené v párech s diamanty, žlutými safíry nebo jinými barevnými drahokamy. Dokonce i dnes, tento zelený drahokam je ve velké poptávce, a žádné kolekce šperků bude skutečně kompletní bez smaragd.

arrow