Redakce Choice

Gruzínská smalt. Minancari stříbrné šperky se smaltem

Anonim

Gruzie je známá svým uměním, nevyčerpatelnou energií a jedinečnou barvou. Po mnoho staletí se v zemi vytvořila úžasná symbióza východních, evropských a gruzínských tradic. Vytvořili místní řemeslníci a dodnes vytvářejí unikátní věci a šperky. Zvláště slavná je gruzínská sklovina. Že to bude diskutováno v našem článku.

Národní dekorace

Krásná polovina lidstva vždy ráda nosila šperky. Nyní se připouští, že diamanty jsou nejlepší přátelé dívek. Ale ne v Gruzii. Už dlouho si místní ženy váží autorské gruzínské Minankari. Takové šperky jsou velmi výrazné a krásné. Mohou být nošeny na společenské akci, na narozeniny, přátelské párty nebo na každodenní nošení. A nejlepší dárek pro dívku prostě nepřichází. Po mnoho staletí umění smaltu dosáhlo určitých výšek. Do dnešního dne pracuje v Gruzii obrovské množství workshopů a workshopů, kde si můžete nejen zakoupit barevný produkt, ale také vidět celou mistrovskou třídu na jeho produkci.

Cloisonne smalt

V devatenáctém století, tam byl zvláštní vzestup kultury Gruzie. Bylo to v tomto období, kdy byly obnoveny jedinečné vintage techniky a vyvinuty nové. Pokrok nevynechal světoznámou techniku ​​gruzínské skloviny, tzv. Cloisonne. Dekorace v tomto stylu jsou zarážející v jejich zářivou krásu a sofistikovanost.

Je těžké si představit, ale výrobní metoda zůstala nezměněna po dvanáct století. Takové šperky lze právem nazvat uměleckým dílem Gruzie. Náklady na šperky nejsou horší než výrobky s drahými kameny.

Cloisonne sklovina je složitá a drahá technika smaltu, která k tomuto dni nemůže být mechanizována. Možná je to jeho hodnota a jedinečnost. Pokud by technika mohla být mechanizována, pak by dekorace již nebyla originální a jedinečná. Minanakari je nedílnou součástí kultury Gruzie.

Trochu historie

Technologie smaltu byla dlouho používána, dokonce i ve starověkém Řecku a Římě, kde byly zlaté šperky pokryty speciálními látkami. Historici zvažují Kypr (desáté století BC) místo narození umění smaltu. V těchto dnech se začaly používat primitivní techniky k tvorbě šperků. Postupně se umění stává stále populárnějším.

Postupně se vyvinuly metody a techniky pro potahování smaltu kovu. Starověcí Keltové měli například vroubkovaný smalt, později ho nazývali klonem.

Smalt je tenký sklovitý povlak, který se získává tavením skleněných prášků přidáním různých kovů, které dodávají hotovému výrobku různé odstíny.

Vzkvétající umění

Rozkvět klenotnických šperků začal ve středověku. Hlavním centrem vývoje technologie se stala Byzantium. Gruzie však byla nejbližším sousedem a vždy zažila významný vliv na sebe na byzantskou kulturu, takže místní řemeslníci rychle přijali úžasné dovednosti. Už v té době měla gruzínská sklovina své vlastní charakteristiky. Pro výrobky místních řemeslníků byl charakteristický speciální rukopis, který se dodnes zachoval.

V budoucnu byla technologie na nějakou dobu zapomenuta. A teprve v devatenáctém století došlo k rychlému oživení sklovinného umění. Gruzínské muzeum umění představuje rozsáhlou sbírku ikon, křížů a dekorací, vyrobených s pomocí této techniky středověkých mistrů.

Expozice muzea

Příklady stříbra se smaltem byly rozptýleny v kostelech a klášterech Gruzie. Bohužel ne všichni přežili do dnešních dnů, protože mnoho chrámů opakovaně drancovalo a zapálilo je. Mnoho prací zmizelo bez stopy nebo bylo zničeno. Ale tyhle dekorace a ikony, které přežily, jsou uloženy nejen v muzeích v zemi, ale také v Ermitáži, soukromých sbírkách a dokonce v Metropolitním muzeu.

Většina památek umění klonálního smaltu se datuje do 8.-12. Století. Takový slušný věk výrobků neovlivnil jejich krásu a šarm. Mezi předměty patří i novější díla - období 15. - 17. století.

První produkty

Stojí za zmínku, že v minulosti se klenotnictví vyvíjelo pouze v rámci náboženského směru: malby ikon, chrámů, křížů a náboženského vybavení. A teprve v šestnáctém století umění překročilo rámec církve a stalo se světským. Protože umění zpočátku neodcházelo od náboženství, umělci nepoužívali komplexní abstrakce. Staří mistři se neobtěžovali ukládat polotón. Jejich kresby byly živější, takže v temně osvícených chrámech bylo vidět ikony.

Ale jak čas plynul, požadavky na technologii se měnily s výrobou světských dekorací.

Technika smaltu

Pro výrobu moderních šperků se stále používá technologie, která se nemění dvanáct století. Kromě toho zůstane formulace lepidla nezměněna, pomocí které se drží spolu s kovovou základnou přepážky. Připravte roztok podle starého receptu - na základě kdoule.

Samotná sklovina se v současné době nakupuje v zahraničí, protože existují podniky, které se specializují na výrobu smaltu více než dvě stě let. Je těžké si představit, ale takové barvy mají neuvěřitelně širokou paletu. Celkem existuje více než 200 odstínů. Je třeba poznamenat, že smaltované barvy je velmi obtížné používat, protože každá barva vyžaduje vlastní teplotu.

Jako základ, na kterém jsou příčky upevněny, použijte výrobky ze šperkových kovů. Velmi často vyrábějí stříbro se smaltem. Moderní technologie však umožňují použití řady slitin jako základu.

Pro gruzínský smalt se vyznačují tradičními, velmi jasnými vzory. Kouzelníci nejčastěji používají mořské a vínové odstíny.

Fáze tvorby šperků

V současné době v Gruzii řemeslníci stále vyrábějí šperky s pomocí staré technologie, ale na modernějších slitinách. Vzácné kovy nejsou vždy používány pro výrobu šperků pomocí technologie Minancari. Náramky, prsteny, náušnice mohou být vyrobeny z vysoce kvalitních slitin, na které se následně nanáší smalt.

Proces vytváření šperků se skládá z několika etap. Kovový produkt vyrobený ze stříbra, mědi nebo niklu stříbro je vzat jako základ, pak obrys budoucího vzoru je aplikován na to, po kterém tenké kovové příčky jsou připojené to tvořit buňky. Umělci vyplní každou malou buňku sklovinou různých odstínů. Poté, co je připravený výrobek spálen ve speciální peci, leštěný a leštěný. Na první pohled se může zdát, že tento proces je neuvěřitelně jednoduchý. Ve skutečnosti to tak není. Proces použití příček na kov je velmi pracný a složitý, zejména pokud vzor není jednoduchý. Vytvoření jednoho stříbrného prstenu, například, může trvat několik dní, a práce na jiném produktu může trvat několik měsíců. Vše záleží na složitosti obrazu. Někteří odborníci ve svém oboru srovnávají svou práci s pečlivým a opatrným pohybem neurochirurgů.

Stanovisko moderních odborníků

Podle odborníků, kteří studují technologii klononální skloviny, se moderní techniky výrazně liší od starých. Obecně je obtížné je porovnávat. Pro výrobu šperků touto technologií se nejčastěji používá stříbro. Prsteny, náušnice a náramky - to je vše, co je vždy v poptávce. Náklady na tyto produkty jsou vzhledem ke složitosti práce poměrně vysoké. Ale například předkové se snažili pracovat pouze se zlatými výrobky a používali se vysoce kvalitní kovy. Stříbro a zlato mají zcela jiné faktory tání. To znamená, že kovy jsou v kontaktu s emailem. Stříbro je méně kompatibilní se sklovinou než zlatem.

Ten je ideální pro aplikaci klonálního smaltu. Ale se stříbro, všechno je mnohem složitější. Moderní mistři přišli s novými technologiemi proti smaltu. Výroba vypadá trochu jinak. Stříbrné zboží posypané smaltem, pak hořel. Toto je děláno pro sílu. Po vrchu se nanese druhá vrstva smaltu.

Technologie nastavení buněk je odlišná. Staří mistři je připevnili k základně pomocí pájení. Nyní jsou příčky upevněny na základě stejného smaltu. Dále se produkt spaluje v peci a roztavená hmota pevně drží buňku.

V současné době v Gruzii existuje spousta dílen pro výrobu klononálního smaltu. Dělají různé šperky: dámské náramky pro ženy, prsteny, náušnice, přívěsky a další. Mnoho absolventů uměleckých akademií zastavuje svou práci na klonové sklovině.

Moderní smalt

Nyní v Gruzii se prodává spousta šperků, které jsou populární mezi turisty. Kupte si náramek na ruku pro ženu nebo prsten - ne problém. Taková praktická suvenýrová dárky ocení každá dívka, zejména pokud je vyrobena technikou klonálního smaltu. Mělo by však být jasné, že moderní mistři daleko od svých předků. Změnily se nejen materiály a technologie, ale i samotná smalt.

Pokud starověcí mistři zakryli výrobky vrstvou barvy od jednoho do tří milimetrů, tloušťka smaltu dosahuje pouze 0, 5 mm. Evropské smalty používané v práci, určené pro tenké aplikace. Ve starých dobách byly k přípravě barevného nátěru použity pouze přírodní minerály a materiály. Moderní technologie však diktují zcela jiné podmínky.

Místo následného slova

Moderní šperky nejsou vždy různorodé a jedinečné. Stejně jako ostatní doplňky podléhají módním trendům. A přesto každá žena chce mít k dispozici speciální šperky, i když ne příliš drahé. Pokud jste náhodou v Gruzii, dávejte pozor na smaltované šperky. Zakoupením takového produktu se stanete vlastníkem výrazného a originálního předmětu, který nepodléhá změnám módních trendů. Světlé šperky budou nejlepším doplňkem k vašemu obrazu.

arrow