Redakce Choice

Chapan - uzbecký župan, který poskytuje pohodlí

Anonim

Škoda, že muži ztratili zvyk nosit župany a dali je ženám. Nic ale vypadá tak inteligentně a majestátně než představitel silnějšího sexu v krásném dlouhém rouchu nad košili. A jestli je to uzbecký župan kapan?

Co to je?

Chapan - originální uzbecké národní pánské oblečení v podobě roucha, zdobené uměleckou výšivkou charakteristickou pro každý region. Má široké, volné rukávy zakrývající ruce. Délka oděvu pod koleny. Župan nemá knoflíky a límec, svázaný s pásovým šátkem. Na stranách oděvu jsou zhotoveny vysoké vertikální řezy pro široký volný krok.

Župan, vyšívaný originálním vzorem, s podlahami proti sobě, zdůrazňuje linii ramen a zužuje mužskou siluetu. Zástupce silnějšího pohlaví, oblečený v kapli, nedobrovolně evokuje úctu, obdiv a zájem o svou osobu.

Co nosit župan

Uzbecká kaple se podle tradice nosí přes rovnou košili s kulatým límcem „pod krkem“ a širokými širokými kalhotami, které se zužují pod nimi.

Pás byl nahrazen pásovou kůží, sametem, vyrobeným z brokátu nebo hedvábí, tkaného nebo pleteného, ​​vyšívaného korálky nebo nitěmi. Tento prvek je chytrý a upozorňuje na sebe.

Uzbecké pánské šaty jsou velmi oblíbené nejen ve své vlasti, ve střední a střední Asii, ale také v Rusku a Evropě. Nebylo to jen módní, ale také prestižní oblečení, které zdobilo elegantní oblečení. A kromě toho tato položka toalety dokonale šetří teplo.

Malá historie

Historie roucha se datuje do staletí. Samotné oblečení dávných dob nedosáhlo našich dnů. Důvodem je, že se jedná o krátkodobý předmět. Odkazy na takovýto župan se však objevují v písemných, nástěnných malbách, kresbách a dalších kulturních památkách již v 6. - 8. století. Tam je krásná legenda, že prorok Mohammed, nechtěl narušit spánek kotě, který seděl na poli svého roucha, přerušil ji.

Ve starověku byl zvláštní význam přikládán výšivce. Navíc ozdoba uzbeckého národního županu byla elegantní, ozdobnou částí oděvu, měla také sémantický význam. Vzor vyšívaný na výrobku by mohl říct hodně o jeho majiteli. Například jeho věk, linie, příslušnost k bohatým nebo kléru. Tam byla taková výšivka, která ztělesňovala zašifrované posvátné poselství.

Podle povahy akcí byly župany rozděleny na slavnostní a příležitostné, slavnostní a slavnostní (svatba, smutek, památník). Uzbecké roucho je jedním z mála oděvů, který dosáhl našich dnů v nezměněné, téměř původní podobě. Chapan obstál v testu času i módy.

Jaké šaty, když se nosí

Chapans jsou šity pro všechna roční období:

  • tenký, nelepený;
  • ohřátý, s tenkou podšívkou;
  • teplá, bavlněná.

Tenké kapany jsou pro svou historickou podstatu trochu nepřirozené. Jsou kupovány našimi krajany více pro estetické potěšení. Připomínají tenké, hedvábné, snadno přehozené tuniky, jako stany, které skrývají to, co je uvnitř.

Chapans na tenké podšívce - téměř stejný jako předchozí verze. Jediný rozdíl je, že vymění koberce, pokud se náhle rozhodnete zdřímnout.

Teplé prošívané vatové kaple jsou mezi hábity šampióny. Pojďme na ně zastavit.

Jaké je tajemství uzbeckého roucha

A pro začátek si pamatujte vlastnosti termosky. A obecně, o fyzice. Není příliš podrobná a stručná, ale stručně, ze školních osnov.

Udělal jste ve škole experimentální tání ledu? Pamatujeme si, kdo zapomněl, že učitel na lekci přinese briketu ledu a požádá třídu o možnosti jejího dřívějšího roztavení. Děti doporučují zabalit kožich. Led pokrytý kožichem a tak co? To se neroztaví.

Totéž platí pro uzbecký župan. Hlavní funkce tohoto oděvu nejsou teplé ani studené, ale udržují konstantní teplotu. Vše je jednoduché a důmyslné. Samozřejmě, dnes je těžké si představit osobu sedící v poušti pod spalujícími paprsky, prchající před teplem v kapaně. V zemích s horkým, suchým podnebím je to však pro obyvatelstvo běžný jev. Pro mnoho zemí s ostře kontinentálním podnebím, kde je léto horké, by uzbecké roucho bylo pohodlným oblečením.

Mimochodem, pokud žijete, a ne v subtropech, pak teplý župan s bavlněnou podšívkou vám pomůže vychladnout, když topení ještě není připojeno (nebo již odpojeno). A v dlouhých rukávech, jako ve spojce, budou vaše ruce vždy zahřívány.

arrow