Redakce Choice

Renesanční styl v oblečení: definice, popis, charakteristické rysy módní historie od renesance až po současnost

Anonim

Renesanci poznamenala největší umělecká díla, architektonická díla, vývoj medicíny a vědy, mnoho vynálezů a inspirací pro několik budoucích generací. Móda pak nezůstala stranou od luxusního stylu. "Renesance" - to je to, co slovo "znovuzrození" zní ve francouzštině. Tento termín používají florentští básníci, umělci a experti na starověku.

Luxusní renesanční styl oblečení nahradil nudný gotický a praktický oděv středověku. Evropa se snažila změnit kulturní a společenský život. Evropané začali oživovat prastarý ideál harmonické a krásné osoby. Renesanční styl v oblečení mužů a žen se vyznačoval dokonalostí a harmonií. Nabízíme Vám ponořit se do velmi zajímavé renesance, seznámit se s její módou a moderními prvky oblečení tohoto stylu.

Dějiny módy od renesance

Tak, v XV-XVI století v Evropě začala renesance, vše vyšlo ze středověkého hibernace: malba, hudba, móda. Zapomenutá antika se opět stala populární. Evropané začali studovat nové vědy, aby se zajímali o schopnosti lidského těla. Hlavními aspekty nové módy byly symetrie a harmonie.

Počátky oděvu renesance vzaly v Itálii. Pak se tento styl rozšířil do Francie. To není překvapující, protože Římská říše byla dříve v Itálii. Florencie se stala kolébkou renesančního oblečení pro ženy a muže. Období renesance se hodně změnilo, tělo dostalo velký význam. Mělo by to být krásné, jako duch. Oděv měl zdůrazňovat skutečné proporce lidského těla.

Ženská krása pak měla své vlastní kánony a ideály. Módní dívky se staly vysoké s širokými rameny, tenkým pasem, bílými zuby, červenými rty, ušlechtilými pohyby a majestátní postavou. Ačkoli pás byl ceněn tenký, ale přílišná tenkost nebyla rozpoznána. Upřednostňovalo se nádherné tělo a nádherné prsa.

Byli to Italové, kteří vymysleli módu pro blondýnky. Blonďaté kudrlinky, které chtěly získat mnoho módních žen, se staly ideálem ženské krásy. Krásky se uchýlily k různým metodám, aby dosáhly světle zbarvených vlasů. Tehdy se paruky z jasně žlutých žlutých vlasů staly módními. Stávalo se módní splétat korálové a perlové struny do vlasů. Také účesy pokryté speciální sítě a pláštěnky.

V renesanci bylo módní otevřít čelo, ne zavírat vlasy. Ale široká tlustá obočí nebyla módní, vytáhli muže i ženy. Kosmetika byla široce používána, existovala i celá pravidla pro aplikaci make-upu na obličej. Líčení odlišovalo přirozenost, zdůrazňovalo přirozenou krásu člověka.

V módě byly husté, jemné, dlouhé a vlnité vlasy s nádechem zlata nebo mědi. Byly oceněny dlouhé štíhlé nohy, hladké zaoblené hrudní linie.

Rysy renesanční módy

Jednoduchost a elegance vtrhla do ženské podoby renesance. Hlavním rysem byla dokonalost forem. Středověké oblečení bylo drsné a beztvaré, gotické - vrstvené a nové - ženské. Pro takové oblečení byly zapotřebí nádherné formy, impozantní busta, mohutná postava a široká ramena. Hluboký volný výstřih byl velmi populární, který byl velmi populární u opačného pohlaví.

Místo tmavých odstínů v oděvu přišly jasné barvy a bohaté vzory. Mezi ornamenty byly upřednostňovány geometrické vzory s kadeřemi, výšivkou vinné révy, vzory listů. Chcete-li provést vzory použité lesklé nitě, stuhy. Vytvořil velkolepé zlaté spojování.

Kdyby byly v gotickém slohu preferovány krajkové a hedvábné stuhy, pak renesance vykazovala bohatší dekor. Důraz byl kladen na kožešinové čalounění, výšivky s lesklými nitěmi, drahokamy. Ve stylech vynikla moderace a symetrie, která byla spojena s harmonií a dokonalostí. Pás byl umístěn přesně v pase - ne vyšší, ne nižší. Namísto vysokých klobouků, rukávů, protáhlých rohů, špičatých spodních šatů, dlouhých bot s ostrým nosem přišel holistický vzhled oděvu.

Z těchto tkanin upřednostňoval hedvábí, samet, brokát. Krejčí se těžko vyrovnal s řezem a rouškou těchto obtížně šitých materiálů. V popředí vystupovaly proporce v renesanci. Sukně a živůtek by měly vypadat harmonicky a styl by měl zdůrazňovat určité části ženského těla.

Dámské oblečení renesance

Dámské kostýmy tvořilo několik šatů. Dívka měla horní a spodní šaty s dlouhými rukávy. Vrchní šaty (gamurra) se vyznačovaly širokými rukávy, někdy s rozparky. Ve Florencii pak vyrábí vysoce kvalitní vlněné tkaniny, které byly distribuovány ve všech evropských zemích.

Renesanční šaty se vyznačovaly objemem, širokými symetrickými záhyby, harmonickým živůtkem a sukní, stejně jako proporcionalitou. Životopis šatů měl oválný výstřih a byl přichycen. Dámské šaty byly bohatě zdobeny výšivkou, drahou krajkou a kožešinovým lemem. Abychom zdůraznili bohatství dámy, na rukávech šatů vyrobili speciální kusy, které ukázaly spodní prádlo.

Charakteristiky slavné éry pánského oblečení

V renesanci, to bylo módní pro mladé lidi a dandies nosit krátké obleky. Byly založeny na antických tunikách, k nim byly přidány pouze rukávy a dekorativní detaily. Stalo se módou používat zaoblené symetrické ocasy. Oblek nebyl pod kolenem, někdy kratší. Dali si speciální kalhoty - punčochy, které byly šity z tkanin různých odstínů.

Muži těchto raných let také nosili dlouhé pláště s výšivkou na rukávech a vysokým límcem. Na konci času se tyto pláště staly emblémy pro seniory a učence. Dnes, tyto capes jsou používány na univerzitách pro promoce a jiné slavnostní obřady. Koneckonců, to byla renesance, kterou dlužíme vzniku inteligence - lékařů, vědců a právníků.

Moderní eklektická směs renesančního stylu v současném oděvu

Renesanční styl zajišťuje oživení ženskosti. Ekonomika přichází na pozadí a dámy se snaží zdůraznit své formy a přitáhnout pozornost mužů. Naši současníci také používají k renovaci některé rysy renesance. Zvláště tento styl je vhodný pro modelování plesových a svatebních šatů. Módní atributy renesance po šesti stoletích se opět stávají žádoucími objekty.

Na módních pódiích můžete vidět modely, kde se v oděvu protínají renesanční a sportovní prvky. Obzvláště tato kombinace renesančních cyklistů v brokátových šatech s moderními výšivkami. Moderní designéři se naučili kombinovat prvky opačné v duchu epoch a módních trendů. Investují do svých modelů nejen látku, ale i hluboký příběh. Takové oblečení dává individualitu.

Maximální výzdoba

Bylo to před šesti stoletími, že móda byla vědecky podrobná. Byly tam knihy, které přesně ukázaly, jak se obléknout a doplnit. V dnešní době se opět objevují látky se zlatými a stříbrnými nitěmi, květinovými ornamenty a originální výšivkou. Je opět módní vyšívat šaty s květinami, používat dekor drahých krajek. Některé módní domy vyrábějí sametové kabáty, tmavě zelené nebo vínové pláštěnky.

V rukávech moderních krás má rukávy renesančního stylu

Rozšířené rukávy jsou považovány za další charakteristický prvek této éry v moderním oděvu. Často jsou odnímatelné. To vám umožní nosit různé rukávy s jednou bundu nebo sako. V posledních módních kolekcích se setkaly bavlněné halenky s hypertrofovanými puffy rukávy.

Bundy použít

Dnes je velmi módní vytvořit široké rukávy v bundách. K tomu jsou řezané podél nebo napříč, aby se ukázala košile z nejlepších tkanin - kamichchu. Řezy jsou upevněny u loktů pomocí tlačítek nebo stuh. Také v módě dnes, high-pasu kombiné bundy.

Módní platformy

A jaké boty si půjčují od těch dávných dob? Samozřejmě, že model na platformě. V renesanci, benátské courtesans nosil boty na vysoké platformě, aby nedošlo k mokrému lemu jejich šatů. Bylo tedy pro ně vhodné procházet se špinavými ulicemi měst. Jakmile tyto boty byly nazývány čepice a chopiny. Byly považovány za symbol velikosti a krásy.

Dnes, modely ukazují boty a sandály na 12-palcové platformě z lakované kůže nebo sametu. Je také módní zdobit tyto boty originální výšivkou.

arrow