Redakce Choice

Jak čistit zlato doma?

Anonim

Alespoň jedno zlaté šperky se nacházejí v krabici každé ženy. V průběhu času výrobek ztrácí svůj původní lesk, stává se znečištěným. Jak čistit zlato tak, aby získal původní vzhled? Odpověď na tuto otázku je obsažena v článku.

Jak čistit zlato doma: hadřík

Lidové léky pomohou vrátit ztracenou krásu šperky. Jak čistit zlato tak, aby se opět těšilo z očí? Použití měkké tkaniny je možná nejekonomičtější. Suede, flanel, fleece - materiály, které by měly být preferovány.

Kousek látky se třel, dokud se nedosáhne požadovaného výsledku. Používáte-li tento přípravek pravidelně, šperky si po dlouhou dobu uchová svou krásu. Je třeba mít na paměti, že staré nečistoty nebude možné odstranit hadříkem. Také s jeho pomocí není možné odstranit těžko dosažitelná místa, rozpouštět tmavý oxidový film.

Čpavek

Jak čistit zlato, pokud máte na výběr z lidových prostředků? Zachránit šperky před znečištěním pomůže čpavku. Je nutné rozpustit 150 ml kapaliny ve stejném množství vody, přidat několik kapek detergentní směsi.

Zlatý výrobek musí být umístěn do výsledného roztoku, vyčkat přesně jednu hodinu. Dále se dekorace důkladně promyje studenou vodou, osuší se do sucha. Je důležité, aby vlhkost nezůstala, především se jedná o výrobky z bílého zlata. Není pochyb o tom, že dekorace znovu získá svou brilanci.

Peroxid vodíku

Jak čistit zlato, pokud jde o těžké znečištění? Roztok připravený smícháním peroxidu vodíku a kapalného amoniaku napomůže tomu, aby se šperkům dodala druhá mládež. Recept je jednoduchý, musíte ho míchat:

 • peroxid vodíku (2 lžíce);
 • amoniak (3 lžičky);
 • tekuté mýdlo (pár kapek).

Pro přípravu kompozice bude třeba enamelware. Namočte výrobek, který je třeba vyčistit, trvá několik hodin. To umožní zbavit se starého znečištění, oxidového filmu. Šperky získají nádhernou brilanci, bude to vypadat, jako by to bylo právě přineseno z obchodu. Je důležité mít na paměti, že tento recept není vhodný, pokud potřebujete výrobek čistit kameny.

Fólie

Jak čistit zlato doma? Tento problém lze snadno vyřešit běžnou fólií. Vrstva materiálu je položena v hlubokém kontejneru, nahoře je umístěna ozdoba, kterou je třeba vyčistit. Další, měli byste rozpustit malé množství sody (3 lžíce) ve sklenici vody. Poté se tato směs nalije do nádoby.

Výrobek musí být uchováván v misce po dobu 10-12 hodin. Dále se dekorace důkladně umyje, pro kterou se používá tekoucí voda. Konečným dotekem je otírání zlata měkkým fleecovým hadříkem. Vlhkost by neměla zůstat.

Soda

Rychle vyčistit zlato doma pomůže soda. Kontaminované produkty se umístí do malé nádoby s vodou, přivedou k varu. Pak je třeba přidat trochu stolní sody (lžíce na sklenici vody). Po pěti minutách varu lze klenot odstranit.

Nezapomeňte vyčistit zlato kartáčem. Poté je třeba produkt opláchnout a důkladně osušit.

Pokud soda neposkytuje požadovaný výsledek, může být smíchána s octem. Tento recept by však neměl být používán často. Je prokázáno, že mechanický kontakt částic sodovky s povrchem šperku má škodlivý účinek. Vzniknou malé škrábance, které nepříznivě ovlivňují vzhled výrobku.

Sůl

Jak rychle vyčistit zlato? K tomu můžete použít sůl, která se nachází v každé kuchyni. Výhodou tohoto způsobu je cenová dostupnost, ale také nevýhody. Tato metoda je důležitá, pokud potřebujete ušetřit šperky z malých nečistot. Není třeba s ním bojovat se starými skvrnami, nezbytný výsledek tam stejně nebude.

Připravte si solný roztok snadno. K tomu budete muset rozpustit sůl (3 lžíce) v horké vodě (půl šálku). Ve výsledném roztoku je nutné udržovat dekoraci po dobu 10-12 hodin. Produkt můžete například ponořit v noci. Dále se zlato důkladně promyje vodou, otře se.

Kyselina citrónová

Jak efektivně čistit zlato? K řešení výsledného květu pomůže kyselina citrónová. Hlavní výhodou této metody je rychlost. Šperky, které vyžadují čištění, by měly být vařeny v koncentrovaném roztoku kyseliny citrónové. Tento postup trvá asi deset minut.

Dále musí být dekorace odstraněna, opláchnuta tekoucí vodou a setřena do sucha. Není pochyb o tom, že bude svítit tak jasně jako v den nákupu.

"Coca-Cola"

"Coca-Cola" - nápoj, který lékaři obviňují z poškození zdraví. Málokdo však ví, kolik má užitečných vlastností. Složení nápoje obsahuje zvýšenou koncentraci kyseliny, která umožňuje účinně rozpouštět plak.

Hlavními výhodami této metody jsou jednoduchost, cenová dostupnost. Stačí umístit šperky do malé nádoby a pak nalijte nápoj. Udržet zlato v Coca-Cola trvá asi hodinu. Poté se může odstranit, opláchnout tekoucí vodou a otřít.

Zubní pasta

Jak rychle a efektivně čistit zlato? Dalším nástrojem testovaným několika generacemi je zubní pasta. V jeho složení jsou látky s abrazivními vlastnostmi. Jsou také přítomny pěnové prvky, které mají změkčující účinek na brusivo.

Čistící šperky s pastou se podobají kartáčování zubů. Za prvé, výrobek se aplikuje na výrobek, pak se musí provádět kartáčem s obvyklými pohyby. Postup pokračuje, dokud není dosaženo požadovaného výsledku. Je důležité, aby byl kartáč velmi měkký. Tvrdý výrobek může spíše poškodit šperk než čistit.

Jiné způsoby

Jak rychle vyčistit zlato, aniž by mu ublížil? Výše uvedené nejsou všechny nástroje, které můžete použít doma.

 • Rtěnka se nachází v make-upu každé ženy. Přednost se dává bezbarvému. Tento nástroj je aplikován na kus látky, pak to úhledně zpracované pozlacené zlato.
 • Dalším účinným lékem je cibulová šťáva. Kus látky je navlhčen v tekutině, pak jsou šperky vyleštěny. Po dokončení postupu je důležité produkt důkladně omýt a osušit.
 • Vejce bílé a pivo - možnost, která osloví muže. Malé množství nápoje se smísí s proteinem. Ve výsledném roztoku se tkanina navlhčí, což se pak použije k čištění šperků.
 • Guma - nástroj, který si jen málo lidí pamatuje. Překvapivě, s jeho pomocí je také možné uvolnit zlato z nahromaděného znečištění. Zpracování dekorací s gumou mu nejen dodá nedotčený lesk. Prostřednictvím tohoto výrobku je možné a snadno odstranit nájezd Samozřejmě, že guma nebude schopna zvládnout opravdu vážné problémy.
 • Cukr je produkt, který je ideální pro rafinaci bílého zlata. Ve sklenici vody je nutné rozpustit dvě polévkové lžíce. Dekorace se nechá zestárnout ve výsledném roztoku po dobu 10 hodin.

Nakoupené fondy

Lidové metody popsané výše byly testovány po staletí, není důvod pochybovat o jejich účinnosti. Nicméně, ne všichni lidé mají čas připravit všechny druhy řešení. Jsou ti, kteří prostě nevěří ve svou moc.

Jak čistit zlato, aby svítilo, doma, pokud populární recepty nesedí? V tomto případě můžete jít do obchodu pro speciální prostředky. Jsou prezentovány ve formě kapalin, past, ubrousků s impregnací. Ujistěte se, zeptejte se na prodejce, pro které kov je určen jeden nebo jiný prostředek.

Zlato s kameny

Zlaté šperky jsou samy o sobě krásné, ale k jejich výrobě se často používají drahé a polodrahokamy. Je důležité si uvědomit, že potřebují speciální léčbu. Například, pro některé kameny je destruktivní účinek některých chemikálií, vody. Ostatní mu jsou lhostejní.

Jak čistit zlato kameny? Níže uvedené tipy vám pomohou zvládnout tento úkol.

 • Opály, rubíny a lapis lazuli se snadno čistí slabým roztokem z dětského mýdla a vody.
 • Korály, perly a tyrkys by měly být otřeny flanelovou látkou. Pro tyto kameny je nebezpečí, že je přítomen roztok čpavku.
 • Diamanty lze čistit zubní pastou a měkkými štětinami.
 • Fianity a zirkonium jsou nejlépe namočeny v mýdlové vodě. Směs octa a amoniaku tyto kameny nepoškodí.
 • Granátové jablko a topaz jsou známé svou citlivostí na vysoké teploty. Proto by neměl být povolen kontakt těchto kamenů s horkou vodou.
 • Malachit se snadno poškrábe brusivem. Nejlepší je odmítnout sodu, zubní prášek a sůl.

Užitečné tipy

Jak čistit zlato kameny doma tak, aby dekorace netrpěla? Jak zajistit bezpečnost výrobku je popsáno níže.

 • Kameny jsou nebezpečné snížit do vody, pokud jsou přilepeny na šperky. V tomto případě je lepší dát přednost jiným metodám čištění.
 • U neprůhledných kamenů je nutná opatrnost. Pro jejich čištění jsou nejvhodnější měkké tkaniny a speciální ubrousky.
 • Rychle se zbavit nečistot nepřístupných oblastech pomůže bavlněné tampony. Musí být navlhčeny ve speciálním složení, které lze zakoupit v klenotnictví.

Správné skladování

Je zřejmé, že vzhled šperků závisí přímo na tom, jak se s nimi zachází. Správné skladování hraje důležitou roli. Je třeba dodržovat jednoduchá pravidla.

 • Zlato musí být chráněno před přímým zdrojem tepla. Také pro něj představuje hrozbu pro sluneční paprsky.
 • Všechny šperky musí být odstraněny před pokračováním domácí práce. Důvodem je skutečnost, že domácí chemikálie mají škodlivý vliv na výrobky ze zlata.
 • Doporučuje se skladovat šperky tak, aby nebyly ve vzájemném kontaktu. Pozoruhodnou akvizicí bude speciální box s sekcemi. V jeho nepřítomnosti, měkká tkanina pomůže oddělit produkty. Můžete například použít flanel.
 • Šperky musí být udržovány v suchu. Před vložením do krabice se ujistěte, že na povrchu výrobku není vlhkost.
arrow